I když se nám to možná někdy nelíbí, ty nejlepší nápady občas přichází z míst, která třeba až tak moc rádi nemáme, případně se zdá, že jsou si tato místa a nápady až moc vzdálené. Řada vynálezů pochází z armády a teflonovou pánvičku máme díky pokrokům s materiály díky cestám do vesmíru.
Stejně tak se design domovů v mnohém podobá designu kasin. Kasina totiž investovala neskutečné peníze do toho, aby se v nich dobře bylo a samozřejmě i co nejdéle hrálo. Není tedy divu, že mnohé tyto prvky nebo celé koncepty se používají i při zařizování domovů, ve kterých se má dobře bydlet a do kterých se budeme rádi vracet. Jaké prvky a koncepty to jsou, které by i vašemu domovu mohly pomoci?
Domovy by měly mít volné prostory
Tady se bude řada lidí ošívat, že byty a domy jsou někdy na všechny věci prostě malé. Když se ale zamyslíte, kolik věcí opravdu potřebujete doma mít? Kolik kusů oblečení opravdu nosíte a které si necháváte jen z nostalgie nebo onomu pověstnému „co kdyby“?
Neznamená to, že bychom měli vyházet opravdu všechno, ale že není špatné se zamyslet nad tím, k čemu máme opravdu pevný vztah, co potřebujeme, a co prostě jen tak nějak máme a co by možná šlo vyhodit nebo ještě lépe darovat.
Řada studií ukázala, že zbavit se hromady věcí, které jsme nastřádali, pomáhá i psychickému zdraví, ale také tomu, jak domov následně vypadá. To potvrzují i výsledky analýz kasin, která se kloní k otevřeným prostorám, i když to znamená, že se do budovy nevejde tolik her.
Nízké stropy jsou domáčtější
Tento bod je možná trochu protichůdný s volnějšími prostorami. Přestože vysoké stropy mají své místo, lidé se podle výzkumů častěji cítí lépe, pokud jsou stropy spíše nižší.
Minimálně obecně neplatí pravidlo sexuální přitažlivosti, kdy vyšší muži jsou přitažlivější. V případě bytů a domů to není dobré, i z ekonomického hlediska, přehánět s výškou stropů.
Předsíně a chodby se nesmí zanedbat
Kdo někdy navštívil kasino, asi si všiml, že se v něm cítí, i když ještě vlastně není uvnitř. I u recepce nebo vstupní místnosti jsou prvky a obecně design, který napovídá, kam jdeme.
Tuto poučku bychom měli uplatňovat i u sebe doma. Předsíně a chodby, což jsou první místnosti, ve kterých jsme po příchodu domů, často zanedbáváme a nevěnujeme jim takovou péči. Dává to smysl, přeci jen raději vyšperkujeme obývák nebo ložnici, ale je dobré si udělat čas i na tyto „okrajové“ místnosti, ve kterých možná nejsme tak moc dlouho, ale stejně dodávají důležitou celistvost k celkovému dojmu z domova.